İğne oyası

İğne oyası hakkında bilmeniz gerekenler ve çeşitli iğne oyası örnekleri ile sizler için bir arşiv hazırladık, arşivimizde yüzlerce bir birinden güzel örnek bulunmaktadır. Örneklerimizi zaman zaman web sitemizden paylaşacağız.

Yapımı oldukça zor olan iğne oyası dünyada Türk danteli ismiyle bilinmektedir. Genellikle ipek iplikle ve iğne yardımıyla yapılan üç boyutlu desenlerden oluşmaktadır. İğne oyası çoğunlukla tek başına kullanılan bir oya türü değildir. Herhangi bir tekstil ürününün, en çok da eşarpların kenarlarına dikilir.

Eşarp kenarlarının süslenmesi amacıyla kullanılan iğne oyaları geleneksel bir el sanatı olmanın yanı sıra oldukça değerli örgülerdir. İğne oyaları nadirde olsa tek başlarına kullanılabilirler. Özellikle büfe örtüsü, salon örtüsü gibi ürünlerde kullanımı görülebilmektedir.

İğne oyası örnekleri

İğne oyası yapımı itibariyle oldukça zor olmasıyla el emeği göz nuru tabirini birebir karşılayan bir dantel çeşididir. Günümüzde yapımı azalsa da Anadolu’da birçok kadın hala iğne oyası motiflerini yapmaktadır. Oyanın kullanıldığı eşarplar Anadolu’nun bazı kesimlerinde hala başa takılmaktadır. Özellikle gelinlerin çeyizlerinde iğne oyası motifli ürünlere rastlamak mümkündür. Birçok kadın iğne oyası üretimini ticari yönden değerlendirerek satışını yapmak üzere üretmektedir.

Değerli Tokat yazmasına yapılan iğne oyaları sadece kullanım için değil, ticari olarak da kadınlar tarafından yapılıp satılmaktadır. Ciddi bir pazarı olan iğne oyaları kadınların ev bütçesine katkı sağlaması için ideal örgülerden birisidir. Yapımı zor olmasından ötürü değeri yüksek olan iğne oyaları özellikle ipek iplikle yapılmışsa değeri ciddi mana da artmaktadır. Geleneksel bir sanat olan iğne oyası yapan kişilerin sayısı bir dönem azalsa da iğne oyasının değeri ve ticari getirisi sebebiyle tekrar revaçta oyalardan birisi haline gelmiştir.

İğne oyası yapımını öğrenmek zahmetli olsa da bir kere öğrenildiğinde kolay bir şekilde yapılabilen iğne oyası motif başlama işlemi motife göre farklılık göstermektedir. İğne oyası yapımlarında tığ, cetvel gibi aparatlardan yardım alınabilir. İğne oyası başlama parmak yoluyla da yapılabilir.

F3ARBoY Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir