İğne oyası havlu kenarları

Tüm dünyada Türk oyası olarak bilinen iğne oyaları genel itibariyle yazmalarla kullanılsa da ev tekstili ürünlerinde de kullanılabilmektedir. İğne oyaları havlu kenarı işlemesi olarak çeşitli model ve renklerde havluların kenarlarına işlenebilirler. Havlu kenarına iğne oyası işlemesi yapılırken oyalar tamamlanıp sonra dikim işlemi yapılabileceği gibi havlunun kenarına direkt iğne oyası uygulaması da gerçekleştirilebilmektedir. Bu tip iğne oyalı havlu kenarları özellikle genç kızların çeyizlerindeki vazgeçilmez ürünler arasında yer almaktadır. İğne oyası yapımı oldukça meşakkatli bir oya türü olması nedeniyle havlu kenarı işlemelerinde genellikle misafirlik diye tanımlanan havlulara uygulanır.

Günlük kullanım için olan havlu kenarlarına iğne oyası işlemesi pek tercih edilmemektedir. Ancak eli maharetli ve iğne oyasına yatkın olan kadınlarımız günlük kullanım için olan havlulara da iğne oyası işleyebilirler.

İğne oyası havlu kenarı modelleri farklı tarz ve desenlerin kullanımıyla şekillenebilir. Ancak bu modellerin seçiminde havlunun renkleri ve dokusu ile kullanılacak olan banyonun tarzı ve renkleri de dikkate alınır. İğne oyası süslemesi sadece banyoda kullanılan havlularda değil mutfak havlularının kenarlarını süslemek için de tercih edilebilirler. Bu işleme stilini kaliteli bir şekilde yapabilen kadınlarımız, ticari bakımdan kar elde edebilecekleri bir sanatı öğrenmiş olacaklardır. İğne oyasını sıfırdan öğrenmek isteyen kişilerin havlu kenarı uygulamalarını direkt havluya değil öncelikle havludan bağımsız olarak tasarladıkları oyalarda ustalaşarak, tamamlanan oyaların havluya dikilmesi işlemini yapmaları yerinde olacaktır.

Havlularda iğne oyası motifleri

İğne oyası yapımı bir iğne yardımıyla çeşitli düğümlerin atılması suretiyle ortaya çıkan üç boyutlu şekiller biçimindedir. Bu üç boyutlu şekiller kadınların kıyafetlerine ve aksesuarlarına işlenebileceği gibi birçok ev tekstili ürününde de kullanılabilir. Bu oyaların yapımındaki amaç kullanılan ürünü daha gösterişli ve güzel göstermektir. İğne oyası yapımı zor olan bir oya türü olmasıyla bu oyayı yapan kadının maharetini de ortaya sermektedir. Günümüzde iğne oyası işlemeciliği yok denecek kadar az kişi tarafından uygulanmaktadır. Ticari olarak değerli bir hale gelmesi bazı kadınları bu oyayı öğrenmeye itmiştir. Havlu kenarı iğne oyası motifi tasarlamak için genel itibariyle yazma kenarlarından daha enli ve gösterişli bir model yaratmak gerekecektir. Bu nedenle havlu kenarı motifleri ya mevcut motiflerden seçilerek tasarlanabilir ya da örgücü bu motiflerle ilgili yapacağı çalışmaları kendi hayal gücüyle oluşturabilir.

Havlu kenarı motifi oluşturmak isteyen kişiler oyalar ister iğne ile yapılsın ister tığ işi olsun mutlaka doğadan, insanın duygularından ve görsel olarak güzel göründüğü için oluşturulan motifler arasından seçim yapacaktır.  Bu motifler arasında geleneksel olarak uzun yıllardır işlenen oyalar olmakla birlikte yeni ve moda olan örneklere de rastlanabilmektedir. İğne oyasında uzman olan kişiler bu oyanın esnek bir model yaratma kapasitesi olması sebebiyle hemen her yıl farklı birçok model ortaya çıkarmaktadır.

İğne oyası havlu kenarı uygulamaları

Havlu kenarı motifleri evlerde kullanılan havluların daha şık bir görünüme sahip olabilmeleri için tasarlanmaktadır. Bu motifler işlenirken geleneksel iğne oyası ipliği olan ipek iplik kullanılabileceği gibi farklı tür iplikler de tercih edilebilir. İğne oyası havlu kenarı modelleri çiçek, hayvan gibi üç boyut içeren figürlerin yanında tek boyutlu ve geometrik tasarımlarla oluşturulan modeller de olabilirler. Bu motiflerin havlu kenarına uygulanmasında karışık renkli iplikler tercih edilebileceği gibi üç renk, iki renk ve tek renk kullanımı da söz konusudur. Çiçek motiflerinde yeşil sap ve üzerine işlenen çiçeğin renkleri kullanılmakta, meyvelerde taban olarak yeşil ya da kahve rengi tercih ederek doğayla uyum yakalanmaktadır.

F3ARBoY Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir